Energia słoneczna

Panele fotowoltaiczne, nazywane popularnie słonecznymi, produkują energię, która może zostać wykorzystana na dwa sposoby :

Oddawanie energii do sieci

Może to niezwykłe, ale pierwszym pomysłem jest wprowadzenie energii do sieci przesyłowej do której podłączony jest jej producent. Rozwiązuje to takie problemy jak magazynowanie wyprodukownej energii czy też skoki w jej ilości. Dokładnie mówiąc przerzuca te problemy na barki operatora sieci, ale cóż, każdy za coś bierze pensję :). Rozwiązanie to wymaga oczywiście niezbędnej motywacji w postaci właściwego prawa promującego produkcję zielonej energii odnawialnej. Odbywa się to przez narzucenie obowiązku skupu produkowanej energii oraz dobrą cenę. (Rozwiązania podobne do energetyki wiatrowej) Takim rozwiązaniem mogą poszczycić się Niemcy.
Poniżej schemat domu będącego nie tylko konsumentem ale i producentem energii elektrycznej.

Produkcja energii odbywa się w panelu fotowoltaicznym (1)
który za pomocą inwertera (2) zamienia prąd stały na zmienny
Wyprodukowany prąd zmienny przekazywany jest do sieci (6) za pomocą licznika (3)
jego wskazania odliczane są od licznika (4), który mierzy energię zużytą przez domowników rozprowadzoną do odbiorników za pomocą głównej tablicy rozdzielczej (5)

Magazynowania i wykorzystanie energii na miejscu

W tym przypadku prąd z paneli użyty jest do ładowania baterii akumulatorów. Niezbędny jest elektroniczny układ regulujący ładowanie akumulatorów zwany kontrolerem. Jego praca zapobiega “zagotowaniu” akumulatorów, do których przez jakiś czas dopływałby duży prąd ładowania.
W tym systemie uzytkownik może pobierać energię bezpośrednio wprost z baterii akumulatorów, jeśli potrzebuje prądu stałego pod niskim napięciem - np zasilanie urządzeń elektronicznych, instalacja oświetleniowa. Na rynku znajduje się wiele rozwiązań opartych na pojedynczych diodach, lub listwach diodowych.

Można również stosować estetycznie wygladające lampki różnego rodzaju, dające swiatło bez konieczności ciągnięcia kabli (akumulatorki- można ładować ładowarką solarną albo z gniazdka naszej własnej instalacji). Interesującą propozycją jest również trójsektorowa lampa nawigacyjna zbudowana z lamp LED

Inwerter
Możliwe jest doprowadzenie energii poprzez inwerter do gniazdka, w przypadku gdy potrzebne jest napięcie zmienne 230 V. Inwerter to urządzenie elektroniczne, które zamienia prąd stały np 12v na prąd zmienny, najczęsciej 230 V. Oczywiście nie ma cudów i stosuje się cały czas zasada, że moc na wejsciu (ampery * volty) daje moc na wyjściu - ampery * volty minus jakieś straty w urządzeniu.
W przypadku zastosowań domowych, czy też “stacjonarnych” można uzywać typowych paneli zabudowanych w aluminiowej ramie. W przypadku zastosowań “mobilnych” takich jak jacht, warto rozważyć panele elastyczne, które nie stwarzają takich problemów z montażem.